Obóz szkoleniowo-kondycyjny

Podczas kolejnego tygodnia obozu szkoleniowo-kondycyjnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Proobronne „Amor-Patriae” kadeci szkolili się miedzy innymi:
* z medycyny pola walki według norm TCCC, rozkładania i składania broni kbk AKM,
* zakładania przeciwchemicznej odzieży ochronnej oraz maski przeciwgazowej,
* nawiązywania łączności według zasad prowadzenia korespondencji radiowej,
* kierowania ogniem drużyny w obronie (wykrywanie, lokalizowanie, identyfikowanie oraz planowe eliminowanie przeciwnika dostępnymi środkami ogniowymi drużyny).
Zostało odbyte 24 godzinne szkolenie taktyczne z elementami marszu ubezpieczonego, zakończone nocowaniem w lesie w schronieniach zbudowanych przez kadetów. W żargonie wojskowym nazywane jest to bytowaniem.
W ramach kształtowania odporności fizycznej i psychicznej kadetów, po ogłoszeniu alarmu w późnych godzinach nocnych, kadeci zostali skierowani na tor psychologiczny, przygotowany przez doświadczonych instruktorów wojskowych, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Zadaniem kadetów, było pokonanie drogi o długości 100m, różnymi sposobami, których uczyli się tydzień wcześniej. Przy akompaniamencie strzałów, trzasków, zasłon dymowych oraz nieustającemu popędzaniu przez instruktorów, wszyscy kadeci wykonali z uśmiechem na ustach powierzone zadanie.
W ramach zapoznawania z pięknem bieszczadzkiej przyrody, kadeci odbyli wielogodzinną wycieczkę po Połoninie Wetlińskiej, podziwiając krajobrazy. Podczas marszu, o pomoc zwróciła się grupa turystów. Po podjęciu niezbędnych czynności ratowniczych wobec poszkodowanych, instruktorzy podjęli decyzję o udzieleniu pomocy poprzez ewakuację obydwu rannych kobiet do miejscowości Brzegi Górne (Berehy Górne). Kadeci i instruktorzy na własnych plecach znosili poszkodowane osoby, zmieniając się ,co jakiś czas. Kiedy dotarli na miejsce, opiekun grupy serdecznie podziękował naszym kadetom za udzieloną pomoc.
W sobotę i niedzielę kadeci zabezpieczali 25 AGROBIESZCZADY pomagając policji przy kierowaniu ruchem drogowym. Za swoje zaangażowanie i pomoc funkcjonariuszom, instruktorzy oraz kadeci otrzymali osobiste podziękowania od Komendanta Powiatowego Policji w Lesku.
W Niedzielę 1 sierpnia w godzinach porannych kadeci wzięli udział we mszy świętej w kościele parafii Jabłonki – Kołonice. W czasie mszy ze słowami uznania i podziękowaniami dla naszych kadetów zwrócił się wizytujący ks. abp Metropolita Przemyski dr Adam Szal.
Po południu krótkim występem słowno-muzycznym uczczono 77 Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego. Ten krótki występ naszych kadetów spotkał się z powszechnym aplauzem i uznaniem ze strony starosty oraz władz powiatu Leskiego.